Akné a muži – čo je dobré vedieť?

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a plní funkciu akejsi bariéry, ktorá chráni ľudský organizmus pred škodlivými vplyvmi z okolia. Ak trpí pokožka, naša nervová sústava to rozhodne zaregistruje; zvlášť vtedy, keď sa jedná o akné. V nasledujúcom článku sme zosumarizovali dôležité fakty o akné, ktoré by žiadnemu mužovi nemali uniknúť.

Akné a muži – čo je dobré vedieť?

Akné a muži – čo je dobré vedieť? (Foto: PR)

Kedy a u koho sa môže akné vyskytnúť?

Ochorenie kože zvané akné sa vyskytuje najmä u dospievajúcej mládeže, neobchádza však ani dospelú populáciu. U starších ľudí môže dokonca signalizovať iné, možno ešte závažnejšie ochorenie. Z hľadiska pohlavia si ochorenie nevyberá a nie sú voči nemu imúnni muži ani ženy.

Aké sú príčiny vzniku akné?

Spúšťačom akné môže byť nadbytočne mastná pleť, respektíve produkcia kožného mazu, ktorý upcháva vlasové folikuly. V nich sa navyše hromadia aj odumreté kožné bunky a takéto prostredie je ideálnou živnou pôdou pre rôzne baktérie. Tie spôsobujú hnilobné procesy a následné zápaly. Ku vzniku akné však môže prispieť aj hormonálna nerovnováha.

Ako sa akné prejavuje?

Prejavy akné môžu byť rôzne. Najčastejšie sa jedná o biele či tmavé bodky, v podstate upchaté póry. Rozdiel vo farbe býva spôsobený tým, že tmavé bodky sú otvorené (nečistoty na vzduchu oxidujú a hnednú), zatiaľ čo biele uzatvorené. Akné však pozorujeme aj vo forme papúl (malých červených hrbolčekov) alebo pustúl (zahnisané papuly). Najzávažnejšou formou je cystické akné – bolestivé hrbolčeky pod povrchom kože naplnené hnisom.

Akné a muži – čo je dobré vedieť?

Akné a muži – čo je dobré vedieť? (Foto: PR)

Čo spôsobuje zhoršenie akné?

Pri zhoršení stavu akné môžu do hry vstupovať faktory ako stres či stravovacie návyky. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že stav akné sa môže u niektorých pacientov zhoršiť vtedy, ak konzumujú väčšie množstvá mlieka a potravín bohatých na uhľohydráty. Pôsobenie týchto faktorov je však veľmi individuálne. To sa už nedá povedať o ďalšom faktore, a síce o hormonálnych zmenách. V prípade mužov je typickým príkladom pubertálny vek, kedy dochádza (okrem iného) aj k zvýšenej produkcii kožného mazu.

Dá sa akné liečiť svojpomocne?

Do istej miery áno, najmä ak sa jedná o ľahšiu formu ochorenia. Jeho príznaky sa dajú kontrolovať aj voľnopredajnými prípravkami. Na trhu nájdete veľmi kvalitné a účinné krémy na akné, napríklad od značky Bioderma. Liečba akné je však pomerne zdĺhavá a v mnohých prípadoch si vyžaduje dozor a zásah lekára. Kým príznaky akné zmiznú, môže to trvať týždne až dlhé mesiace.

Akné a muži – čo je dobré vedieť?

Akné a muži – čo je dobré vedieť? (Foto: PR)

Dá sa proti akné zasiahnuť aj preventívne?

Dá. Ak má človek citlivú pokožku, mal by dbať na pravidelnú, nie však príliš častú hygienu. Umývanie dvakrát denne pomocou vhodných kozmetických prostriedkov by malo postačovať. Treba sa však vyvarovať drhnutiu či studenej alebo horúcej vody. Po cvičení, športe či namáhavej práci, pri ktorej ste sa spotili, by ste s mali čo najskôr zo spotených vecí vyzliecť a osprchovať.  

Text:PR