Odvlhčovače v domácnosti

Vysoká vlhkosť vzduchu v domácnosti neprospieva zdraviu ani vášmu bývaniu. Odvlhčovače vzduchu využijete, ak máte problém s vysokou vlhkosťou, ale aj pri havarijných situáciách ako je vytopená pivnica alebo prasknuté vodovodné potrubie.

Kondenzačný alebo adsorpčný?

V podstate si môžete vybrať z dvoch typov odvlhčovačov – kondenzačný a adsorpčný. Častejšie sa používa kondenzačný, resp. kompresorový odvlhčovač vzduchu. V princípe sú výkonnejšie, pokiaľ v priestore neprichádza k väčším teplotným zmenám. Sú teda ideálne do interiéru. Tento typ nasáva a ochladzuje vzduch, pričom sa skondenzovaná voda zachytáva v nádobke.

Adsorpčné odvlhčovače sa viac hodia na zníženie vlhkosti v priestoroch s nižšími teplotami, stačí ak sa pohybujú tesne nad nulou. Používajú sa teda napríklad v pivniciach, garážach a pod. Adsorpčný odvlhčovač funguje tak, že vzduch ohrieva. Má ale vyššiu spotrebu energie ako kondenzačný.

Prečo je vysoká vlhkosť nebezpečná

Ako už bolo spomenuté, zvýšená vlhkosť môže za vznik plesní a šírenie baktérií. Pokiaľ ste dlhodobo v takomto prostredí, môžu sa objavovať ochorenia dýchacích ciest, zápaly slizníc, alergie, bolesti hlavy či kožné problémy. Obzvlášť citlivé sú deti. Okrem zdravia ohrozuje vlhkosť aj vaše bývanie. Môže prísť k odlepovaniu tapiet, opadaniu omietky, a poškodiť sa môžu aj drevené konštrukcie. Vlhkosť môže ovplyvniť aj nábytok, ktorého životnosť sa je vplyvom môže skrátiť. Samozrejme najlepšia je prevencia a na kvalitnú izoláciu treba myslieť už pri stavbe.

Parametre odvlhčovača

Aby bola účinnosť odlvčovača optimálna, musí mať aj optimálne parametre. Ako domáce odvlhčovače sú vhodnejšie kondenzačné. K parametrom, ktoré by ste mali sledovať patria odvlhčovací výkon, vzduchový výkon, objem nádržky, hlučnosť, rozsah teploty.

Odvlhčovací výkon sa obvykle udáva v litroch za 24 hodín a vyjadruje, vyjadruje objem, ktorý odvlhčovač zachytí za 24 hodín. Iná vec je vzduchový výkon. Tento parameter udáva, aký objem vzduchu dokáže odvlhčovač prečerpať za hodinu. Niekedy sa udáva, pre akú veľkú miestnosť je daný model vhodný.

Všímať by ste si mali aj úroveň hlučnosti. Odvlhčovače síce nie sú práve najhlučnejšie zariadenia, ale pokiaľ nechcete byť doma rušený, určite sa oplatí venovať pozornosť aj tomuto parametru. Pozor si dajte aj na údaje o spotrebe a overte si, či uvedená hodnota platí pre maximálny alebo pre najnižší výkon.

Zdroj: Odvlhcovace.info, sk.wikipedia.org