Začínate s behaním? Majte plán a držte sa ho

Možno začínate s behaním alebo sa v prichádzajúcich mesiacoch pripravujete na maratón. V každom prípade, potrebujete mať orientačný plán behania, aby ste pomocou malých krokov dosiahli veľký cieľ, získali dobrú kondíciu a boli psychicky a fyzicky pripravení na všetky radosti a úskalia, ktoré behanie prináša.

Začínate s behaním? Majte plán a držte sa ho

Začínate s behaním? Majte plán a držte sa ho (Zdroj: Unsplash.com)

My, bežci, sme rôzni – niekto preferuje individuálnu prípravu bez trénera a bez veľkých stravovacích zmien, ktoré sa v konečnom dôsledku postupom času dostavia. Pretože nie je možné, aby ste podali výkon po strávení veľkej porcie bryndzových halušiek. Ľahko stráviteľné ovocie, zelenina alebo desiata bude vhodnejšou voľbou. Myslite na to skôr, ako pôjdete na obed po ktorom chcete odbehnúť dobrý výkon, netreba na to zabúdať.

Druhá skupina bežcov spolupracuje s trénerom, ktorý im pomôže zostaviť jedálny lístok, správne cvičenie a postupné zvyšovanie záťaže a predlžovania vzdialeností. Je len na vašej voľbe, čo vám bude lepšie vyhovovať, aby ste si k behaniu vybudovali pozitívny vzťah a dlhodobo sa mu venovali. Žiadny plán nám však nepomôže, ak sa ho nebudeme držať. Rada na záver preto znie, držte sa svojho plánu.