Behávate? Ako sa vyvarovať zraneniu

Počas fázy, ako si osvojujeme a spoznávame behanie v praxi, sa veľmi často vyskytnú zlé zvyky. Komplikujú nám úspech v správnej bežeckej technike, spomaľujú alebo spôsobujú, že sme náchylnejší k vyvrtnutým členkom, zlomeninám a podobne. Práve na to sú vynikajúci špecializovaní športoví tréneri, vedia nám správne pomôcť.

Behávate? Ako sa vyvarovať zraneniu

Behávate? Ako sa vyvarovať zraneniu (Zdroj: Unsplash.com)

Špecializovaní športoví tréneri identifikujú napríklad nesprávny došľap, nedostatočne zvládnuté dýchanie alebo nesprávny postoj tela, ktorý spôsobuje boľavú chrbticu a končatiny. Prirodzene, za asistenciu a odborné rady, si pýtajú nemalé peniaze. Avšak, roky strávené s behaním v kombinácii so zlými zvykmi, budú mať horší dopad ako krátkodobý debet. V každom prípade vás od behania nechceme odrádzať, no dajte si pozor na správnu techniku a kvalitnú obuv.

Nesprávna technika behania alebo nevhodná a nekvalitná obuv nám môže v dlhodobom horizonte viac uškodiť ako pomôcť. Máme na mysli najmä zdravotné riziko a rôzne zdravotné komplikácie. Mnohé s problémov môžeme začať pociťovať aj oveľa skôr, ako napríklad bolesti chrbta, kĺbov a ďalšie.

Ak si chceme chrániť kĺby, je lepšie uprednostniť rýchlu chôdzu. A možno nám vyrastie ďalší olympijský víťaz, podobne ako Matej Tóth.