Choroby, o ktorých sa nehovorí – ako predchádzať problémom s intímnymi partiami?

Pohlavné choroby sú sčasti aj dnes považované za niečo zahanbujúce, čo sa na verejnosti veľmi nepreberá. Svrbenie na intímnych miestach, bolesť pri močení alebo podozrivé bradavice či herpes, to všetko môže byť signálom, že by ste mali zbystriť pozornosť, pretože ak pohlavnú chorobu podchytíte v zárodku, prognóza liečby je veľmi dobrá.

Choroby, o ktorých sa nehovorí – ako predchádzať problémom s intímnymi partiami?

(zdroj: unsplash.com)

Na vine sú baktérie alebo vírusy

Samozrejme, pri akýchkoľvek príznakoch je dobré okamžite navštíviť urológa alebo sexuológa. Aby ste však vedeli, o akú chorobu môže ísť, v nasledujúcom článku sa pokúsime zhrnúť tie najznámejšie pohlavné choroby, spôsob ich prenosu a možnosti prevencie aj liečby. Pohlavné choroby sú vo všeobecnosti všetky prenosné pohlavným stykom. Získať ich však môžete aj kontaktom kože s kožou (najmä, ak ide o genitálne bradavice alebo herpes), prípadne sa prenesú krvou z matky na plod. Ide o bakteriálne alebo vírusové infekcie, ktoré sa prejavujú najmä na genitáliách alebo vnútri reprodukčného systému. Najrizikovejšou skupinou sú práve mladí muži, ktorí žijú aktívnym sexuálnym životom a často striedajú sexuálnych partnerov.

Nemusíte byť zdraví, len bezpríznakoví

Najčastejšími pohlavnými ochoreniami u mužov sú HIV (alebo AIDS), kvapavka a syfilis. Menej rozšírenými sú aj hepatitída B, pedikulóza, genitálne bradavice, genitálny herpes alebo infekcia vírusom HPV. Občas ide o choroby, ktoré sa vyskytujú aj u žien. Všetky z menovaných chorôb majú v princípe rovnaké príznaky: fľaky, vriedky alebo zdureniny na pokožke, začervenanie a svrbenie, pálenie a bolesti počas močenia, bolesť a citlivosť vonkajších genitálií a všeobecné príznaky ako horúčka, nechutenstvo a podobne. Niektoré štádiá chorôb sú bezpríznakové, keď ťažkosti dočasne ustúpia a vy máte pocit, že ste zdraví. Omyl – choroba postupuje ďalej a zhoršuje sa.

Musíte abstinovať

To, že máte pohlavnú chorobu, môžete odhaliť aj domácim testom. Ide však skôr o orientačný test, takže návštevu lekára nimi nenahradíte. Použitie kondómu pri pohlavnom styku, bohužiaľ, pohlavnej chorobe na 100 % nezabráni. Prevenciu môžete zabezpečiť zodpovedným výberom sexuálneho partnera, ale aj zvýšenou opatrnosťou na rizikových miestach, ako napríklad na kúpalisku, v saune, na plavárni alebo v aquaparku. Čo sa týka liečby, závisí od toho, ako rýchlo je ochorenie diagnostikované. Bakteriálne infekcie sa liečia antiobiotikami, vírusové antivirotikami. Dôležitá je aj sexuálna abstinencia počas liečby.