Malá miestnosť? Svetlé steny ju opticky zväčšia

Malá obytná plocha obývačky alebo inej miestnosti je často zaprataná nábytkom a množstvom bytových doplnkov. Veľké okná, svetlé farby stien a vhodné zrkadlo nielenže odrážajú svetelné lúče, rovnako vytvárajú presvedčivú optickú ilúziu o rozmernosti miestnosti. Dovoľte Slnku vojsť do domácnosti a ušetriť účet za elektrinu.

Malá miestnosť? Svetlé steny ju opticky zväčšia

Malá miestnosť? Svetlé steny ju opticky zväčšia (Zdroj: Unsplash.com)

Voľba tmavej farby naopak zmenšuje miestnosť, tmavý odtieň vplyvom slnečného žiarenia stratí sýtosť a farba zovšednie. Ak chcete, aby miestnosť ešte pôsobila vyššia, ako je tomu možno v skutočnosti, natrite strop minimálne o stupeň svetlejšou farbou, ako sú farby stien. Celé to môžete zvýrazniť tým, že tyč so závesom umiestníte nad okno čo najvyššie, ideálne hneď po strop.

Pri zariaďovaní platí, že menej je niekedy viac. Menej nábytku a interiérových doplnkov taktiež opticky zväčšia miestnosť a pustia viac svetla do vášho príbytku. Ak chcete priestor ešte viac presvetliť, také zrkadlo dokáže skutočné zázraky. Môže pomôcť svetlu lepšie sa šíriť miestnosťou a pustíte ho vďaka nemu aj do tmavších kútov miestnosti.

Taktiež môžete skúsiť umiestniť sedenie a stolík obývačky na koberec. Ale musí byť jeden, nie viac malých. Na jednej strane to bude vyzerať vkusne, na strane druhej sa vám zväčší opticky obývačka. Jasne vymedzený priestor na sedenie vo vás zanechá dobrý pocit organizovanosti.