Ako začať s behaním a získať kondičku

Behanie, v minulosti za potravou, v súčasnosti pre oddych, dobrú kondíciu, zdravie alebo pre zábavu a dobrý pocit z nás samých, je jedným z najobľúbenejších individuálnych a skupinových športov. Jeho pravidelnou činnosťou znižujeme riziko mŕtvice, infarktu, depresie, srdcových a duševných ochorení, obezity a mnohých iných zdravotných rizík.

Ako začať s behaním a získať kondičku

Ako začať s behaním a získať kondičku (Zdroj: Unsplash.com)

Lepšie zdravie

V konečnom dôsledku, poskytuje nám posilnenie zdravia, príval pozitívnej energie a síl do života. Nepotrebujeme na to žiadne špeciálne vybavenie – bohato postačí vôľa, čas, úsilie a vhodné oblečenie s kvalitným výberom bežeckej obuvi. Spoločne si prejdime základy behania, ktoré potrebuje poznať každý nadšenec behania. Nezáleží na tom či behá týždeň, mesiac alebo roky.

Ak vyrážate za športom

S behaním môžete vyraziť aj na víkend či myslieť na to pri plánovaní kam na dovolenku. Obľúbené je Štrbské Pleso, národné parky či zahraničné destinácie. Ak sa vydáte do vyšších polôh, ani tu nezabúdajte na poistenie na hory.

Najdôležitejšie je začať. Nezabúdajte na správnu techniku a kvalitnú obuv, aby ste sa vyvarovali zraneniam alebo prípadným zdravotným problémom, ktoré to môže časom spôsobiť. Ak je to pre vašu kondičku náročné, majte plán. Začnite s behaním 20 minút každý druhý deň, po týždni to zvýšte na 30 minút a tak ďalej. Takto sa môžete rýchlo dostať do formy a získať kondičku.