Vymeníme knižnice za čítačky?

Všetci milovníci krásnej literatúry vedia, že klasická knihovňa plná kníh, ošúchaných výtlačkov, ktoré prešli našimi rukami a zbierkami románov má svoj pôvab. Pevná väzba dobrej knihy má atmosféru, ktorej sa žiadny monitor tabletu nevyrovná. Avšak v dobe minimalizmu, keď sa snažíme zbavovať svoje domovy zbytočností, menej nakupovať a vlastniť len to, čo potrebujeme, začíname hľadať riešenia, ako zjednodušovať priestor okolo seba.

Vymeníme knižnice za čítačky?

Vymeníme knižnice za čítačky? (Foto: uniknihy.sk)

Možno aj vás mrzí pohľad na zbierky kníh, ktoré ste za roky nahromadili a teraz zostávajú nevyužité na policiach krásnej, ale zbytočnej knižnice. Nebojte sa skúsiť to inak. Ak čítanie milujete a nechcete sa ho vzdať, odvážte sa pretriediť všetky romány, slovníky a odborné knihy, čo máte doma. A investujte radšej do kvalitnej čítačky, kde si môžete stiahnuť dostupnú literatúru z celého sveta. Je to oveľa lacnejšie a pri čítaní objavíte nový rozmer.

Vymenia e-knihy papier a tlačiarne?

Úplne asi nie. Predsa len mnohé diela potrebujeme mať na papieri, dotýkať sa ich a obracať stránky. Zločin a trest chutí v ošúchanej väzbe z knižnice inak ako v čítačke. Rovnako ako knihy pre deti.

Na druhej strane švédske detektívky, ktoré zhltneme na prvý raz a viac sa k nim už nevrátime, staré dobré slovenské kuchárky, pričom dnes varíme predovšetkým rýchlo a zdravo, slovníky, v ktorých sme od školy nelistovali už nemajú v domácnosti miesto. Ľahké romány a oddychovky majú svoj efekt len jeden raz. Aj variť, vzdelávať sa a premýšľať o živote chceme inak.

A práve to je výhoda e- knihy. Svoju knihu si kúpite podľa aktuálnej ponuky, oveľa lacnejšie a efektívnejšie, pretože ju nemusíte doma skladovať. V čítačke môžete mať uložené stovky textov, vracať sa k nim a tie nezaujímavé jednoducho poslať preč.

Mnohým ľuďom nie je pochuti platiť za knihy, ktoré nemôžu fyzicky vlastniť. A práve to je chyba. Pri knihe totiž neplatíme za trendový obal, ktorý nám doplní dizajn domácnosti, ale za jeho hodnotový odkaz, zážitok z príbehu a myšlienky, ktoré nás môžu osobnostne posunúť v živote ďalej.

Kde nakupovať?

Internetové obchody dnes ponúkajú takmer všetky tituly v tlačenej forme aj ako e-knihy. Jednoducho si ju objednáte, zaplatíte a tovar obdržíte na mail. Potom už stačí otvoriť a začítať sa napríklad do zaujímavej knihy Zbrojný preukaz. Za knihu nemusíte vždy len platiť. Mnohé portály umožňujú voľné sťahovanie, a to predovšetkým klasických diel a starších titulov. Rovnako môžete „obchodovať“ s ďalšími čitateľmi a knihy si preposielať vymieňať či dohodnúť sa na výmene „jeden za druhý“.

Stále váhate? S nákupom e-kníh urobíte niečo pre našu planétu- menej zbytočnej spotreby papiera a šetrenie lesov, ale aj svoju domácnosť. Budete toho vlastniť menej a teda aj menej triediť, upratovať a skladovať. A na záver zistíte, že dobrý príbeh si užijete rovnako, či už prostredníctvom klasickej knihy, alebo spratnej čítačky.

Text:PR