Ako sa vyhnúť chrípke a podporiť obranyschopnosť organizmu?

Veľké teplotné výkyvy spôsobili vznik chrípkovej epidémie na Slovensku. Školy sa zatvárajú, firmy sa sťažujú na vysokú chorobnosť. Ak máte obavy, že aj na vás niečo lezie, poprípade sa chcete chrípkovej epidémii vyhnúť, poradíme vám, čo máte robiť, aby vás žiadna chrípka tento rok nezastihla.

Ako sa vyhnúť chrípke a podporiť obranyschopnosť organizmu?

Ako sa vyhnúť chrípke a podporiť obranyschopnosť organizmu? (Foto: unsplash.com)

Pravidelne vetrajte interiér vašej domácnosti

Každé ráno, ešte predtým, ako pôjdete do práce, otvorte okná do prievanu. Vírusy majú veľmi radi teplo a vlhko. Ak ale budete pravidelne vetrať a domácnosť nebudete príliš prekurovať, chrípke sa vyhnete. Každé ráno nechajte okná otvorené na minimálne desať minút. Snažte sa ale nezdržiavať pred otvoreným oknom.

Vyhýbajte sa miestam, kde sa zdržiava príliš veľa chorých

Ak sa chcete vyhnúť nachladnutiu a chrípke, snažte sa čo najmenej zdržiavať na verejných miestach – v obchodných centrách, v kaviarniach, v detských kútikoch. Ak pravidelne vodievate deti na poobedňajšie školské krúžky, radšej odložte návštevu týchto krúžkov na neskôr, kým chrípková epidémia neustane. Pokúste sa na nejaký čas vyhýbať verejným miestam. Váš imunitný systém sa vám odvďačí.

Po príchode z vonku si vždy dôkladne vyumývajte ruky. Správna hygiena je v tomto období veľmi dôležitá. Viete, že okrem herpesu, ktorý spôsobuje vírus HPV, sú aj bradavice vírusového pôvodu? Vznikajú pri oslabení imunitného systému a vedia narobiť množstvo problémov.

Vrstvite

Aby ste sa vyhli chrípkovej epidémii, nesmiete podceňovať obliekanie. Dôraz klaďte najmä pri veľkých teplotných rozdieloch medzi rannými a poobedňajšími teplotami. Odporúčame vám nosiť viac vrstiev oblečenia. Kvalitný bavlnený podklad by mal byť nevyhnutnosťou. Chráňte si spánkovú oblasť, oblasť krčnej chrbtice, ale i nohy a chodidlá. Žiadne nohavice nad členky a podväzkové pásy nepripadajú v úvahu v tomto chladnom zimnom období. Podväzkové pásy noste v teple v pohodlí svojho domova a nohavice po členky si nechajte až na teplejšie ročné obdobie. Vrstvite a uvidíte, že vás chrípka a prechladnutie túto zimu nezaskočí.

Pár užitočných rád, ako sa vyhnúť chrípke, sme vám už povedali. Ako ale posilniť obranyschopnosť organizmu? Skúste napríklad takto:

  • Snažte sa jesť viac ovocia a zeleniny (listovú zeleninu, zázvor, citrusové plody, paradajky),
  • doprajte si kvalitný spánok,
  • vyhýbajte sa stresovým situáciám,
  • pite veľa tekutín – najmä bylinkové čaje a čistú vodu.

Text: PR