V čom všetkom nám pomáhajú poľovnícky majstri

Sme súčasťou jedného obrovského kolobehu, ktorý sa vďaka svojmu riadeniu radí k tým najdokonalejším formám v existencií človeka. Život, ako taký je zložený z fauny a flóry, do ktorej bol veľmi rafinovane postavený človek. Jeho úlohou je tento systém riadiť k spokojnosti a dobru všetkých. Zaisťuje sa tak určitá rovnováha a symbióza. Ak sa čo i len jedna z týchto častí naruší, môže to mať katastrofálne následky, ktorých svedkami sme žiaľ veľmi často.

V čom všetkom nám pomáhajú poľovnícky majstri

V čom všetkom nám pomáhajú poľovnícky majstri (Zdroj: podnalov.sk)

Ochrana lesnej zveri
Aj o ekologický systém a biotop sa musí niekto postarať. V lese sú to poľovníci, ktorých máme často za pytliakov, devastujúcich populáciu zdravých živočíchov. To je ale veľmi miľná predstava, teda pokiaľ nerozprávame o afrických oblastiach a iných krajinách, kde tomu tak určite je.

U nás sa poľovník riadi určitými pravidlami. Jedným zo základných je aj ochrana divej zveri, ktorá sa voľne pohybuje na okrajových častiach mimo našich obydlí. Najmä v zime by sa mali starať o ich základné potreby, potravu a ochranu. Niekedy žiaľ aj v nočných hodinách a pomocou kvalitnej termovízie.

Ochrana ľudstva
Aj toto je jedna z bežných povinností poľovníkov, ktorí sledujú správanie sa voľne žijúcich zvierat vďaka fotopascám. Lesná zver sa pohybuje v oblastiach, ktoré môžu byť zdrojom nákazy a rôznych ochorení. Ak sa niektorá z nich prenesie na človeka, môžu spôsobiť fatálne následky. Poľovníci takúto potenciálne nebezpečnú zver kontrolujú a zabezpečujú jej odstránenie.
Podobne sa správajú aj v prípade inak nevhodných predátorov, ktorí môžu našej spoločnosti uškodiť.

Z tohto pohľadu je teda poľovník veľmi dôležitým článkom našej existencie. A nebolo tomu inak ani v minulosti. Poľovníctvo a lov boli súčasťou človeka od jeho vzniku. Na niečo vyššie sa pretransformovalo až neskôr. Jeho základný význam sa ale rokmi veľmi nezmenil.

Text: PR